Co říká Bible o penězích?
Co chce Bůh, abychom udělali se svěřěnými penězi? Písmo je plné napomenutí a povzbuzení ohledně dávání desátků a obětí na Boží dílo, zatímco věříme, že se Bůh postará o naše potřeby.
K financování Božího díla jsou potřeba peníze. Výsadou všech, kdo v Něho věří je přispívat podle toho, jak jim Bůh požehnal.
Paradoxně jsou některé z nejbohatších požehnání a slibů v Písmu dány těm, kdo se ochotně vzdali svých financí ve prospěch Božího díla. Všechno, co vlastníme, máme z milosti Boží. On nám dává naše schopnosti a předpoklady, včetně schopnosti vydělat peníze.
Všechno patří Bohu, ale on nám udělil to privilégium spravovat Zemi:
Toto privilegium nenarušovalo Boží vlastnictví:
Dárcovství v Bibli
Bůh vysvětlil metody financování evangelia. Jsou rozdělěny do dvou kategorií: na desátky a na oběti(Malachiáš 3:8). Desátek znamená “desetinu”. Systém desátků byl zaveden Bohem pro financování Jeho služebníků. Desátek měl být použit na výplatu kněží.
Účel desátků je zaznamenán v knize Numeri:
Někdo by mohl argumentovat, že desátek byl systém použitelný pouze ve starozákonní době a že je určen pouze pro Židy. Nicméně, systém desátků byl zaveden dříve, než vůbec izraelský národ existoval (viz Genesis 14:17-24). Také Pavel ve svém dopise Korinťanům používá systém desátků na služebníky evangelia:
Bůh přikázal, aby sloužící byli placeni stejným způsobem jako ti, kteří sloužili v chrámu – systém desátků. V žádném případě není v Novém zákoně k tomuto systému negativní postoj, naopak je zde desátek vyzdvihován.
Jádro věci
Farizeové dělali všechno podle zákona, ale zanedbávali záležitosti srdce. Ježíš jim pohrozil:
To co Bůh vyžaduje, je změna srdce. Bůh zná naše sobecké přirozenosti a tak slíbil bohaté požehnání těm, kteří budou dbát na Jeho příkaz. Bůh nepotřebuje naše peníze, ale chce, abychom byli Jeho spolupracovníky, abychom se mohli stát spoluúčastníky na požehnání z evangelia.
Bůh nás vyzývá, aby jsme ho zkusili. Nedovolí, aby Jeho děti trpěli hladem, chudobou, bolestí nebo emocionálním zraněním, kvůli tomu, že platí desátek. Bůh slibuje, že naplní naše časné potřeby a my se musíme naučit Ho brát za slovo.
Desetina našich příjmů jde na financování Boží služby. Nemůžeme si vybrat, na co bude náš desátek použit. Tento výběr již provedl Bůh. Jakmile je desátek zaplacen, odpovědnost za jeho správné použití spočívá na církevní správě.
Žel někteří měli zkušenosti, kdy věřili, že církev jejich peníze zneužila. I když je důležité být v této záležitosti, komu náš desátek odevzdat, rozumný, nesmíme zapomínat, že desátek je akt uctívání a důvěry Bohu. Jeho plány nemohou být zastaveny špatně směřující či svedenou správou. Bůh ani není omezen pracovat jen v rámci toho, co dáváme. Žádá nás, abychom dávali desátky bez ohledu na okolnosti, protože chce, abychom se k němu připojili v Jeho poslání zachraňovat ztracené.
Oběti (dary) jsou na druhé straně z naší svobodné vůle a volba jejich použití je v rukou každého jednotlivce. Neměli bychom tyto oběti zanedbávat kvůli tomu, že platíme desátek. Požehnání slíbil Bůh jak na desátky, tak i na tyto dary.
Boží požehnání sebou přináší věčné důsledky a mělo by být pilně vyhledáváno.
Slib
Bůh slibuje za naši píli odměnu.
Naše požehnání přišlo od Boha a to bychom měli uznat. Měli bychom se také ujistit, že jsme nespadli do stejné pasti jako bohatý sedlák v 12. Kapitole Lukáše, který měl velkou úrodu, ale pak se rozhodl takto:
Pravé pokání přináší věrnost ve všech věcech, včetně placení desátků a obětí (darů).
Bůh nás nikdy nezklame. Mohou nastat takové situace, že nebudeme mít žádné peníze, ale Bůh se vždy postará, když budeme poslušní a důvěřovat mu.
Bůh nás už naučil spoustu nádherných lekcí důvěry, a to nejen pokud jde o desátky, ale také z hlediska obětí (darů). Někdy od nás požadoval prodat něco, co jsme cítili, že si nemůžeme dovolit ztratit, nebo udělat kroky víry a použít peníze, které jsme už neměli, na podporu a pokračování Jeho díla, ale pokaždé Bůh vylil požehnání v souladu s jeho sliby.
Autor: Prof. Dr. Walter Veith odkaz na zdroj: